Strona Główna / Niezbędny sprzęt do nauki lub pracy zdalnej w domu.

Niezbędny sprzęt do nauki lub pracy zdalnej w domu.
26
mar
Niezbędny sprzęt do nauki lub pracy zdalnej w domu.

Poniżej krótki poradnik dla osób zainteresowanych nauką lub pracą zdalną z domu, co będzie nam potrzebne i na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa, drukarki itp. do nauki lub pracy w domu.

Pierwszy warunek to posiadanie stałego łącza z dostępem do internetu. Na pewno znajdą się osoby, które nie będą posiadać takiego dostępu. Podpowiemy jak można w łatwy sposób rozwiązać ten problem. Większość z nas korzysta ze smartfonów. W smartfonach jeśli korzystamy z internetu, zapewne mamy wykupiony pakiet GB. Jeśli takiego pakietu nie posiadamy, możemy wykupić go zdalnie przez infolinię lub aplikacji naszego operatora. Uwaga może to się wiązać z dodatkowymi kosztami, ale czasami operatorzy w ramach naszego abonamentu aktywują taki niewielki pakiet w promocji. Ilość GB jaka będzie nam potrzebna w okresie rozliczeniowym jest zależna od tego co będziemy pobierać, wysyłać. Dla jednej osoby, która będzie odpisywać na e-maile, będzie wystarczające kilka, kilkanaście GB a dla rodziny kilkuosobowej zapotrzebowanie może sięgać nawet kilkadziesiąt GB.

Jeśli już posiadamy internet w swoim smartfonie, możemy go udostępnić w swoim otoczeniu. Warto spojrzeć do instrukcji i odszukać opcji np. Przenośny HotSpot, Router WiFi, Udostępnianie Internetu, nazwy mogą się różnić w zależności od producenta naszego smartfona. Udostępnianie swojego internetu należy zabezpieczyć silnym hasłem, aby nikt nie powołany nie mógł łączyć się z naszym internetem bez naszej wiedzy. Takie rozwiązanie zadziała w lokalizacjach gdzie nasz smartfon posiada dobry sygnał LTE. Czasami będzie trzeba nasz smartfon położyć na parapet, lub przenieść w inną część domu, by poprawić sygnał. Gdyby jednak to nie pomogło, a możemy zamówić zdalnie dodatkową kartę SIM – dedykowaną do internetu LTE, wówczas z pomocą słabego zasięgu przyjdzie nam zakup routera LTE.

Specyfikację połączenia i inne parametry odnajdziemy w opisie produktu lub jego instrukcji.

Kolejnym krokiem to sprzęt na którym będziemy pracować lub uczyć się zdalnie. Większość nas sięgnie po laptopa oraz urządzenie wielofunkcyjne. Omówmy więc specyfikę laptopa, na co zwrócić uwagę.

Rodzaj laptopa do pracy i nauki zdalnej uzależniony jest od kilku czynników:

  • rodzaj wykonywanej pracy lub nauki, stopień zaawansowania, oprogramowania
  • mobilność pracy, czy będziemy wykonywać ją w swoim gabinecie, domowym biurze, pokoju, czy będziemy się przemieszczać każdorazowo do jadalni lub salonu na czas pracy,

W pierwszym przypadku, będziemy zwracać na pojemność pamięci, rodzaj dysku, szybkość procesora. Jeśli nasze oprogramowanie ogranicza się do pakietu biurowego, przeglądarki, poczty, podstawowa konfiguracja w zupełności wystarczy. Jeśli będziemy pracować z oprogramowaniem specjalistycznym, obróbka fotografii, grafiki, video, projektowanie 3D, CAD, wówczas parametry laptopa muszą być lepsze. Osoby takie będą zwracać uwagę na mocną kartę graficzną, dużą pamięć RAM, procesor nowej generacji, szybki dysk SSD.

Jeśli posiadamy laptop, warto zakupić także urządzenie wielofunkcyjne, czyli tzw. drukarkę z opcją skanowania i kopiowania. W sytuacji gdy będziemy wykonywać czynności zdalnie, zajdzie potrzeba wydrukowania, podpisania i odesłania dokumentu do firmy, instytucji lub nauczyciela. Ilość dokumentów może być spora także zwróćmy uwagę na koszty eksploatacji. Z założenia jest tak, że urządzenia tanie będą charakteryzować się wysokimi kosztami eksploatacji, czyli zakup tuszu lub toneru będzie wynosił połowę lub 1/3 ceny nowego urządzenia. Droższe, nowe urządzenia dysponują lepszą technologią druku co wiąże się z drukiem na poziomie nawet poniżej 1 grosza za stronę. Zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, że materiały eksploatacyjne będziemy uzupełniać bardzo rzadko nawet raz na rok lub rzadziej. (np.Epson Ecotank L31100, Epson ITS L382, Epson ITS L3050)

Na koniec kilka urządzeń o których warto wspomnieć i mogą być przydatne.

  • dodatkowy monitor do laptopa – na dodatkowym ekranie możemy prowadzić rozmowę, odbierać maile, lub mieć podgląd do innych dokumentów prowadząc jednocześnie pracę na ekranie laptopa lub odwrotnie,
  • szyfrowane pamięci USB – przydadzą się jeśli będziemy przenosić dane z urządzenia na urządzenie, lub zechcemy ograniczyć dostęp osób trzecich.
  • słuchawki i kamera internetowa – choć w większości laptopów są domyślnie wbudowane, niektórzy zechcą doposażyć się w takie akcesoria by nie rozpraszać innych domowników, lub poprawić jakość video-rozmów,
  • mysz bezprzewodowa – w laptopach posiadamy wbudowany touchpad, jednak o wiele bardziej komfortowe może być używanie dodatkowej myszy, zwłaszcza przy dłuższej pracy, wtedy należy wybrać model o dobrej precyzji przemieszczania kursora, ergonomicznej obudowie i dobrym rozłożeniem przycisków,

Na koniec warto wspomnieć, że sam sprzęt nie zapewni nam 100% komfortu pracy, nauki w domu, dlatego ważne są relacje z domownikami, plan dnia, wzajemna pomoc.

  • nauka w domu . nauka zdalna . praca w domu . praca zdalna .